2004 AA


SCHOOL 2004 INFORMATION
Adair County Show Title: "Textures"
2004 Repertoire:
  • Ride by Samuel Hazo
  • Canon in D by Johann Pachelbel
  • Ostinato(from Mikrokosmos) by Bela Bartok
Head Director: Tim Allen
Assistant Director: Matt Emerson
Percussion Staff: Doug Neal, Mike Greer, Adam Miller
Colorguard Staff: Robbie Arnold
Drill Designer: Kevin Ford
Visual Coordinators: Rob Depp, Ping Dawson
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 14
Field Commander(s): 1
Total Members: 63
Anderson County Show Title: Journey of Man
2004 Repertoire:

Head Director: Nancy E. Drury
Assistant Director:
Percussion Staff: Matt Skaggs
Colorguard Staff: Shereen Bartja
Winds and Percussion: 55
Colorguard: 14
Field Commander(s): 1
Total Members: 70
Ballard Show Title: 1 8 0
2004 Repertoire:

Head Director: Charles B. Stewart
Assistant Directors: Patrick O'Rourke (percussion), Demond Smith (percussion), Gerry Sexton (colorguard)
Percussion Staff: Todd Parker, Jay Farley, Jason Hall
Colorguard Staff: Kat Ried, Sarah Miller, Chris Morris, Becca White, Lauren Holman
General Staff: Erin Stewart, Mark Lynn, Raymond Green, Mike Grimes, Bob Rada
Winds and Percussion: 60
Colorguard: 23
Field Commander(s): 2
Total Members: 85
Barren County Show Title: "DIMENSIONS"
2004 Repertoire:
  • Harmonium by John Adams
  • October by Eric Whitacre
  • Stained Glass by David Gillingham
Head Director: Dr. Kip Crowder
Assistant Director: Monica O. Crowder
Percussion Staff: Andrew Porter, Emily Fryer
Colorguard Staff: Zack Hooten, Jordan Fleming
Visual Coordinator: Brent Smith
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 11
Field Commander(s): 2
Total Members: 61
Bryan Station Show Title: Medusa
2004 Repertoire:
  • Medusa by Key Poulan
    • I. Medusa Lures Poseidon
    • II. Athena's Rage
    • III. Serpents & The Gorgon's Pursuit

    Head Director: Shawn Lee Parrish
    Assistant Director: Shaun Owens
    Percussion Staff: Ryan Harvey, Brandon Abden
    Colorguard Staff: Lindsay Wells
    Winds and Percussion: 47
    Colorguard: 10
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 58
Butler County Show Title: Songs From The St. Petersburg School
2004 Repertoire:
  • New World Symphony by Antonin Dvorak
  • The Fire Of Eternal Glory (from Novorossik Chimes for Orchestra) by Dmitri Shostakovich
  • 1812 Overture (drum break) by Peter Ilyich Tchaikovsky
  • Russian Easter Overture by Nikolai Andreyevich Rimsky-Korsakov
Head Director: Darryl Dockery
Assistant Director: Jason Ausbrooks
Percussion Staff: Josh Hampton
Colorguard Staff: Coty Embry
Winds and Percussion: 47
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 55
Butler Traditional Show Title: Miss Saigon
2004 Repertoire:
  • Selections from "Miss Saigon" by Alain Boublil / Claude-Michel Schonberg
    • The Heat Is On In Saigon
    • Sun and Moon
    • The Fall of Saigon

    Head Director: C. David Epperson
    Assistant Director:
    Percussion Staff:
    Colorguard Staff:
    Winds and Percussion: 48
    Colorguard: 7
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 56
Caldwell County Show Title: Pedal to the Metal
2004 Repertoire:
  • Ride by Samuel Hazo
  • Northwoods of Might and Mettle by Robert W. Smith
  • Pedal to the Metal by Michael Daugherty
Head Director: Debra K. Burnell
Assistant Director: Larry L. Daws
Percussion Staff: Bryce Miller
Colorguard Staff: Josh Johnson
Music Arrangers: Steve Smith, Bryce Miller
General Staff: Chelsea Negray
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
Calloway County Show Title: Perpetual Motion
2004 Repertoire:
  • Ride by Samuel Hazo
  • Layers (from Minimally Speaking) by Richard Saucedo
  • Rhythm in Motion by Kevin W. Suiter / Shane Smith
  • Ride (reprise) by Samuel Hazo
Head Director: Gary J. Mullins
Assistant Director: Kevin W. Suiter
Percussion Staff: Shane Smith
Colorguard Staff: Brooke Suiter
Winds and Percussion: 57
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 71
Conner Show Title: American Spirits
2004 Repertoire:
  • American Spirits
    • Spirit of Faith
    • Spirit of Innovation
    • Spirit of Sacrifice
    • Spirit of Entertainment

    Head Director: Chris Peterson
    Assistant Director: June Levis (percussion)
    Percussion Staff:
    Colorguard Staff: Kim Booher, Michael Lentz (guard designer)
    General Staff: John Bumgardner, Dan Dorf
    Winds and Percussion: 45
    Colorguard: 14
    Field Commander(s): 2
    Total Members: 61
Dawson Springs Show Title: Pirates of the Caribbean
2004 Repertoire:
  • Music From The Motion Picture Soundtrack, "Pirates of the Caribbean" by Klaus Badelt
Head Director: Andy Hall
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
duPont Manual Show Title: Reflections
2004 Repertoire:
  • Reflections by Richard Saucedo
    • Reflections of Form
    • Reflections of Sound
    • Reflections of Light

    Head Director: Curtis Essig
    Assistant Director:
    Percussion Staff:
    Colorguard Staff:
    Winds and Percussion: 48
    Colorguard: 12
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 61
East Ridge Show Title: Hits of the Temptations
2004 Repertoire:
  • Get Ready by William Smokey Robinson
  • My Girl by William Smokey Robinson / Ronald White
  • Papa Was a Rolling Stone by Barrett Strong / Norman Whitfield
  • Can't Get Next to You by Barrett Strong / Norman Whitfield
  • Get Ready (reprise) by William Smokey Robinson
Head Director: Deborah C. Evans
Assistant Director:
Percussion Staff: John Hensley
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 3
Field Commander(s): 1
Total Members: 54
Elizabethtown Show Title: Circuitry
2004 Repertoire:
  • Circuitry by Key Poulan
    • I. Electrons
    • II. The Connection
    • III. Overload

    Head Director: Mark A. Eck
    Assistant Director: Franklin Norris
    Percussion Staff: Jeff Grant, Matt Greenwood, Paul Davis, Josh Hunt
    Colorguard Staff: Brandon Thompson
    Winds and Percussion: 53
    Colorguard: 12
    Field Commander(s): 2
    Total Members: 67
Grant County Show Title: Storm Suite
2004 Repertoire:
  • The Maelstrom by Robert W. Smith
  • In a Gentle Rain by Robert W. Smith
  • Into the Storm by Robert W. Smith
Head Director: DuWayne Dale
Assistant Director: Jason Milner
Percussion Staff: Gary Griffith, Mark McCafferty
Colorguard Staff: Veronica Camacho
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 53
Graves County Show Title: The Best of the Doobies
2004 Repertoire:
  • China Grove by Tom Johnston
  • Black Water by Patrick Simmons
  • Jesus Is Just Alright by Arthur Reynolds
  • Long Train Runnin' by Tom Johnston
Head Director: Jeffrey G. Williams
Assistant Director: Buckley Walker
Percussion Staff: Michael Mosley
Colorguard Staff: Jessica Cope
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 15
Field Commander(s): 1
Total Members: 70
Harrison County Show Title: Directions
2004 Repertoire:
  • Directions
    • Which Way
    • Moving in Circles
    • Lost
    • Backtrack

    Head Director: Eric Hale
    Assistant Director:
    Percussion Staff: Billy Schaffer, Josh Powers
    Colorguard Staff: Melody Fenton
    Brass Tech: Tommy Jean Daily
    Winds and Percussion: 49
    Colorguard: 16
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 66
Hart County Show Title: The Seasons
2004 Repertoire:
  • The Seasons
    • I. Carol of the Bells
    • II. In A Gentle Rain
    • III. Wild Nights
    • IV. Rhythm of the Winds
    • IV. Carol of the Bells Part II

    Head Director: Edward Johnson
    Assistant Directors: Boyd Rexroat, Carolyn Johnson
    Percussion Staff: Chris Jesse, Mike Greer, Stephanie Hensley
    Colorguard Staff: Kim England, Nanetta Trulocik, Annie Fuller
    Winds and Percussion: 49
    Colorguard: 12
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 62
Heath Show Title: Pirates of the Caribbean
2004 Repertoire:
  • Music From The Motion Picture Soundtrack, "Pirates of the Caribbean" by Klaus Badelt
Head Director: Anthony H. Brown
Assistant Director:
Percussion Staff: Travis Puckett
Colorguard Staff: Jessica Lovelace
Winds and Percussion: 51
Colorguard: 15
Field Commander(s): 1
Total Members: 67
Highlands Show Title: Views from the Eiffel Tower
2004 Repertoire:
  • Paris Sketches by Martin Ellerby
  • Suite Francaise by Darius Milhaud
Head Director: Lori M. Simpson-Hopkins
Assistant Director: Joe Craig
Percussion Staff: Adam Proctor, Nick Kelley
Colorguard Staff: Michelle McLane
Low Brass / Visual Tech: Rob Pederson
Music Arranger: John Bogenschutz
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 18
Field Commander(s): 1
Total Members: 72
Hopkins County Central Show Title: The Spirit of the American Pioneer
2004 Repertoire:
  • Fanfare for the Common Man by Aaron Copland
  • Hoedown (from Rodeo) by Aaron Copland
  • Hymnsong of George Allen arr. Rob Grice
  • Simple Gifts (from Appalachian Spring) by Aaron Copland
Head Director: John Grace
Assistant Directors: Chris Tolliver, Melinda Grace
Percussion Staff:
Colorguard Staff: April Berry
Brass Tech: Al Courington
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 57
Hopkinsville Show Title: "POWER OF THE HUMAN SPIRIT"
2004 Repertoire:
  • I. Gloria by John Rutter
  • II. Perseverance (from Ave Maria) by Franz Biebl
  • III. Rejoice (from Morning Alleluias) by Ron Nelson
Head Director: James O. Gregory
Assistant Director: Ryan Rue
Percussion Staff: Kerry Lindsey, Elizabeth Hostilo, William Gray, Zach "Pinky" Fleming
Colorguard Staff: Darryl Green
Woodwind Staff: Kristin Jones, Justin Combs, David Harper
Brass Staff: Amanda Ezell, Christi Bryan, Jed Chandler
Field Commander Instructor: Kendra Pate
Winds and Percussion: 56
Colorguard: 15
Field Commander(s): 2
Total Members: 73
Mason County Show Title: Da Vincian Visions
2004 Repertoire:
  • Da Vincian Visions by Larry Clark, arr. John J. Merz
Head Director: John J. Merz
Assistant Director: Scott D. Reed
Percussion Staff: Brian Meyer
Colorguard Staff: Alicia Collier
Winds and Percussion: 52
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
Mercer County Show Title: Perpetual Motion
2004 Repertoire:
  • Alone In A Crowd by Jeff Beal
  • Layers (from Minimally Speaking Part II) by Richard Saucedo
  • Musica Mobilis by James Beckel
Head Director: Jeffrey T. Meadows
Assistant Director:
Percussion Staff: Doug White
Colorguard Staff: Adam Miller
Visual / Music Tech: Andy Reynolds
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 65
Muhlenberg South Show Title: The Divine Comedy
2004 Repertoire:
  • The Divine Comedy by Robert W. Smith
    • Paradiso
    • Purgatorio
    • The Inferno
    • The Ascension

    Head Director: Chris McGee
    Assistant Director: Charles L. Proffitt
    Percussion Staff: Ryan Payne, Amanda Kool
    Colorguard Staff: Katie Elikins
    Winds and Percussion: 53
    Colorguard: 15
    Field Commander(s): 2
    Total Members: 70
Murray Show Title: Face Reality
2004 Repertoire:
  • Tres Minutos con la Realidad by Astor Piazzolla
  • Vide Cor Meum (from Hannibal) by Patrick Cassidy
  • Awayday by Adam Gorb
Head Director: Robert Dee Bishop
Assistant Director: Beth E. Stribling
Percussion Staff: Joseph Hobbs, Josh Powell, Sam Trevathan, Will Rall
Colorguard Staff: Krista Shelby, Drew Farmer
Brass / Visual Techs: Jason Shelby, Zack Kingins
Music Arranger: John Fannin
Drill Designer: Jason Shelby
Woodwind Tech: Christopher Yoo
Winds and Percussion: 58
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 72
Paducah Tilghman Show Title: A Tribute to Ray Charles
2004 Repertoire:
  • Georgia On My Mind by Hoagy Carmichael / Stuart Gorrell
  • Hit the Road Jack by Percy Mayfield
  • I Can't Stop Loving You by Don Gibson
  • Georgia On My Mind (reprise) by Hoagy Carmichael / Stuart Gorrell
Head Director: Patrick Saddler
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Cordez Bacon, Emily Simpson, Allison Wiles
Low Brass Tech: Lindsay Hammack
Winds and Percussion: 38
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 49
Paris Show Title: La Fiesta Mexicana
2004 Repertoire:
  • La Fiesta Mexicana by H. Owen Reed, arr. Chip Lewis
    • I. Prelude and Aztec Dance
    • II. Mass
    • III. Carnival

    Head Director: Phillip Grigson
    Assistant Director: Sarah Wilson (colorguard)
    Percussion Staff: Tripp Bratton
    Colorguard Staff: Danna Grigson
    Winds and Percussion: 50
    Colorguard: 10
    Field Commander(s): 1
    Total Members: 61
Ryle Show Title: Indignation
2004 Repertoire:
  • Liberi Fatali (from Final Fantasy VIII) by Nobuo Uematsu
  • First Essay for Orchestra by Samuel Barber
  • Symphony No. 10, movement II by Dmitri Shostakovich
Head Director: Matthew K. Carron
Assistant Director: C. Michelle West
Percussion Staff: David Isaacs, Adam Staff
Colorguard Staff: Christopher Pohlman, Brooks Adams
Music Arrangers: Dr. Brant Karrick, Christopher Lunsford, and David Isaacs
General Staff: Andrew Houston
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 64
Seneca Show Title: A Pirate's Voyage
2004 Repertoire:
  • Music inspired by the Disney Motion Picture "Pirates of the Caribbean" by Klaus Badelt
    • The Black Pearl
    • He's a Pirate
    • Bootstrap's Bootstraps
    • To the Pirates' Cave!
  • Relflections of Sound by Richard Saucedo

    Head Director: Sarah K. Hawkins-Smith
    Assistant Directors: Diana Vogelsburg, Mike Grimes (visual caption head)
    Percussion Staff: Mark Nethery
    Colorguard Staff: Ric Vaughn, Mycael Buckner
    Brass Staff: Sean Meredith
    Music Arrangers: Wes Flinn, Mark Nethery
    Visual Designer: Mike Grimes
    Guard Designer: Ric Vaughn
    Winds and Percussion: 59
    Colorguard: 11
    Field Commander(s): 2
    Total Members: 72
Shelby County Show Title: Total Exposure
2004 Repertoire:
  • Shutterspeed, F2.8 1/160th by Tim Snyder / Todd Wright
  • Portrait by Tim Snyder / Todd Wright
  • Scrapbook by Tim Snyder / Todd Wright
  • Flash Cube by Tim Snyder / Todd Wright
Head Director: Brian K. Ellis
Assistant Directors: Todd Wright (percussion), Tammy Fust, Tim Snyder (winds)
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Justin Patton
Visual Tech: Russell Shartzer
Winds and Percussion: 56
Colorguard: 18
Field Commander(s): 2
Total Members: 76
South Oldham Show Title: Pilatus Mountain of Dragons
2004 Repertoire:
  • Pilatus Mountain of Dragons by Steven Reineke, arr. Ryan McAllister
Head Director: Ryan McAllister
Assistant Director:
Percussion Staff: John Harris, Jeff Grant, Dallas Gambrell, Craig Spangler
Colorguard Staff: Briana Dockins, Del Duke
Brass Tech: Adam Edwards
Woodwind Tech: Allison Weitkamp
Mid-voice / Drum Major Tech: Ashley Wills
Drill Designer: Mark Culp
Winds and Percussion: 46
Colorguard: 11
Field Commander(s): 2
Total Members: 59
Warren Central Show Title: The Mask of Zorro
2004 Repertoire:
  • Music From The Motion Picture Soundtrack, "The Mask of Zorro" by James Horner, arr. Jay Bocook
Head Director: David M. Graham
Assistant Director: Rebecca O. Graham
Percussion Staff: Bobby Payne
Colorguard Staff: Dell London
Brass Tech: David Cunningham
Woodwind Tech: Destiny Smith
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 16
Field Commander(s): 2
Total Members: 72
Washington County Show Title: A New Beginning
2004 Repertoire:
  • Novo Lenio by Samuel Hazo
  • Ride by Samuel Hazo
Head Director: Debbie Reed Harrod
Assistant Director: Christina M. Bishop
Percussion Staff: Lisa Pietrangelo, Jason Spaulding
Colorguard Staff:
Music Arrangers: Jennifer Tinnell (winds), Josh Conder (percussion)
Drill Designer: Jennifer Tinnell
Winds and Percussion: 47
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 58